1xbet

Kornerler Maçın Sonucunu Nasıl Etkiler?

Kornerler, güçlü takımların mücadeledeki hakimiyetini kanıtlarken, zayıf takımlar için potansiyel gol fırsatlarından biri olarak kabul ediliyor.

Futbolda bazı olaylar takımların kolay gol atmasına etki eder ve skoru değiştirir. Kornerlerin maçın sonucunu nasıl etkilediğine dair yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Bir köşe vuruşunun golle sonuçlanması için iki oyuncu yeterlidir: korneri kullanan ve golü atan oyuncu. Kornerler gol olma ihtimali yüksek olmayabilir ama kaleciler için kesinlikle büyük bir tehdit. Teoride, kornerler bir maçta gol atmanın en kolay yoludur.

1xbet

Kornerler maçın sonucunu nasıl etkiler? Bir maçta genellikle golle sonuçlanan penaltı vuruşlarının sayısı o kadar yüksek olmasa da, her maçta her zaman birden fazla korner görebilirsiniz.

Analizler, ortalama olarak her 10 kornerden 1-2'sinin gole dönüştüğünü söylüyor. Ancak belirli bir maçta böyle bir olayı gözlemlemek çok zordur çünkü bir maçta korner sayısı ortalama 10 civarında olmasına rağmen her maçta kornerden atılan bir gol göremezsiniz. Önce istatistiklere bir göz atalım.

Ancak Manchester United ile Leicester City arasında oynanan bir maçta ev sahibi takımın ilk yarıda kornerden 3 gol atması gibi maçlara da rastlayabilirsiniz. Bu, istatistiklerin inkar edilemez olduğunu kanıtlıyor. Aynı şekilde istatistikler de bir takımın kornerden gol atma olasılığının %25 olduğunu gösteriyor.

1xbet

Bu turnuvada toplam 474 korner kullanıldı. 14 milli takım kornerden en az bir gol kaydetti ve ilginç bir şekilde 11'i turnuvanın bir sonraki aşamasına geçti.

Ortalama olarak her 10 kornerden biri golle sonuçlanıyor.

Güney Afrika'daki 2014 Dünya Kupası örneğine bakalım. Grup aşamasındaki maçlarda, 19 maçta köşe vuruşlarından sonra goller atıldı (grup aşamasında atılan tüm gollerin %4'ü). Sizce kornerlerde gol atmak en iyi takımların özelliklerinden sadece biri değil mi?

Örneğin Real Madrid, 2005-2009 yılları arasında kornerden sadece 11 gol atmayı başardı. Tabiki öyle. Ancak zorunlu bir kural değildir. Bunu başarmak için tam olarak 778 köşe vuruşu kullandı.

Gerçekten ürkütücü bir istatistik! Yani 70 kornerden sadece 1 gol atmayı başardı. Aynı zamanda bu yıllarda rakip takımların kullandığı toplam 884 köşe vuruşundan sadece 8'ini (80 kornerde ortalama 1 gol) kaydetti.

Korner sonrası birkaç gol yediler, ardından özellikle hava toplarına hakim olduğunu söylemek mümkün. O zaman köşe vuruşlarında daha fazla gol atmaları gerekmez miydi? Futbolu zevkli kılan da bu değil mi? Peki, bu durumu nasıl açıklayabilirsiniz? Bazen futbolda her şeyi açıklamak mümkün olmuyor.

1xbet

2014 – 2015 sezonunda Barcelona, ​​İspanya La Liga'da çıktığı 13 maçta 96 korner kullandı. Peki, sizce kaç gol attı… 0 gol! Aynı periyotta Real Madrid takımı 53 kornerin 6'sını kaydetti. Atletico Madrid ise 19 köşe vuruşunun 7'sini kaydetti. Ligde şu ana kadar en çok korner kullanan takım oldu. Yüzde 36! Olağanüstü bir iş çıkardıklarını söylemeliyiz. Başka bir örnek verelim.

Barcelona ekibinin kornerlerdeki etkisizliğinin ana sebebi oyuncularının boyuydu. Katalan ekibi zaaflarının farkındaydı ve kornerlerde farklı bir taktik kullandı. Ne de olsa Messi, Iniesta veya Alba dev değiller.

Biraz fark var. Öyle düşünmüyorsun? Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda kornerden atılan gollerin tüm gollere oranı %7 oldu. En iyi turnuvalarda korner sonrası atılan gol sayısı aynı olsa da bazen istisnalara da rastlamak mümkündür. 2011 – 2012 Şampiyonlar Ligi'nde %8, 2012 – 2013 İngiltere Premier Ligi sezonunda ise %13 olarak kaydedilmiştir.

Yorum yapın